Detvianski zlatokopi z Cypru alebo kto zachráni Poľanu?

Autor: Natália Gálisová | 19.7.2011 o 12:11 | Karma článku: 13,30 | Prečítané:  2952x

Situácia na Podpoľaní mi pripomína scenár z amerického akčného filmu. Do nerozvinutého regiónu prichádza potichúčky cyperský investor s plánmi na ťažbu zlata. Dôsledne pracuje na ľúbivej propagácii svojich bohumilých zámerov - oblieka ich do pekných letáčikov, v ktorých vysvetľuje, aký bude mať ťažba prínos pre región a minimálne riziká. Obhajuje v nich použitie metódy kyanidového lúhovania a ubezpečuje, že po skončení ťažby neostane žiaden kyanid na haldách, ani v ich okolí.   (Nevadí mu pritom ani fakt, že poslanci Európskeho parlamentu jednoznačne vyzvali Európsku komisiu, aby do konca roka 2011 iniciovala úplný zákaz používania kyanidovej metódy pri ťažbe v Európskej únii.)

Ľudia sú nedôverčiví a chcú vedieť viac. Spisujú petíciu proti pripravovanej ťažbe. Nečudujem sa. Prípadná ťažba by pre nich mojimi laickými očami znamenala:

Že na Bielom vrchu (lokalita ťažby) by miesto vrchu bola jama hlboká 250 metrov.

Že odstreľovanie  a prevádzka nákladných áut  by spôsobovali otrasy, hluk a prach.

Že ľudia budú vystavení riziku súvisiacemu s možnou katastrofou (poškodenie odkaliska...)

Že neďaleká rezervázia UNESCO v CHKO Poľana by bola ohrozená a celkový ráz krajiny zohyzdený.

Že sľubovaných 200 miest a neskôr 500 je viac chimérnych ako reálnych, vzhľadom na špecifickosť práce, ktorú ťažba zlata obnáša.


Letáčiky firmy EMED Slovakia (dcérska firma cyperskej spoločnosti) a ich snaha o osvetu zatiaľ nepresvedčili ani mňa. Je pekné pozerať sa na obrázky zrekultivovaného odkaliska na Novom Zélande, v blízkosti ktorého však široko-ďaleko nebýva ani noha. Čítať o tom, ako výdavky v regióne počas životnosti bane presiahnu 300 mil. Eur a príjmy štátu z daní a odvodov budú predstavovať viac ako 170 mil. Eur.

Nemôžem si pomôcť, ale už len fakt, že ide o cyperskú firmu, pri fakte, koľko teraz stojí unca zlata a aký je jej trend, pri fakte, že sme na Slovensku - mám obavy, či sa tomuto biznisu dá veriť.

Keby sme boli v americkom filme, prišiel by na rad Segal. Všetkému by prišiel na koreň. Ak by odhalil nekalosti, vytrieskal by zloduchov, polámal by im ručičky, nožičky a spravodlivosti by sa učinilo zadosť. Na Slovensko Segal nezablúdi. Verím však, že si poradíme aj bez neho a nedopustíme Podpoľaniu padnúť za vlasť. Najmä nie za tú cyperskú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?