Socha Mórica B. V Bratislave?

Autor: Natália Gálisová | 27.10.2011 o 11:03 | (upravené 27.10.2011 o 11:09) Karma článku: 5,63 | Prečítané:  1056x

O Móricovi Beňovskom sú napísané knihy, básne, máme o ňom seriál, na svete je opera, sú po ňom pomenované ulice - v Budapešti, vo Viedni, na Madagaskare, vo Vrbovom. V Bratislave o ňom zmienka nie je. Chýba mi.

Móric B., rodák toť z Vrbového, sa na nudu v živote sťažovať nemohol. Ako 22 ročný si povedal, že má po krk uväznenia v nejakej vežičke hradu Stará Ľubovňa, neváhal a ušiel z nej. Odštartoval tým svoju kariéru vojaka, dobrodruha, moreplavca, objaviteľa, stratéga, kráľa.....

....poňaté stručne - človeka, ktorý počas svojho života hrával šach s Benjaminom Franklinom a možno mu pošuškal do uška aj nápad s návrhom na zavedenie letného času. Stretol sa Georgom Washingtonom, pozdával sa Ľudovítovi XV., vrásky na čele spôsoboval ruskej panovníčke Kataríne II., nemilosť na habsburgskom dvore prelomila Mária Terézia, ktorá ho povýšila na grófa, nuž a k srdcu prirástol obyvateľom Madagaskaru, ktorí si ho zvolili za kráľa.
Medzinárodný rozmer mu jednoducho uprieť nemožno....

Podľa Wikipédie vraj :
Bol prvý Slovák, ktorého noha stúpila na 4 kontinenty - Európu, Áziu, Afriku, Ameriku. Bol prvý slovenský autor celosvetového bestselleru. Ako prvý Európan sa plavil v severnom Pacifiku - dávno pred Jamesom Cookom (aj keď môj kolega o tom nie je tak celkom presvedčený) Napokon, bol prvý človek, ktorý preskúmal Ostrov sv. Vavrinca (teda, pokiaľ nepočítame domorodcov)


A keby si niekto náhodou myslel, že známy smajlík vznikol otlačením tváre Foresta Gumpa na žlté tričko, musím ho sklamať. Stačí sa pozrieť na vlajku Mórica Beňovského a hneď vám musí byť jasné, kde je pravda.

V Bratislave sa sporíme, či premiestnime neborákov Štúrovcov zo Štúrovho námestia. Máme tu Napoleona, Čumila, Schone Náciho a na hrade skvejúceho sa Svätopluka. Nenašlo by sa tu niekde miestečko aj pre Mórica Beňovského?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?