Detvianski zlatokopi z Cypru alebo kto zachráni Poľanu?

Autor: Natália Gálisová | 19.7.2011 o 12:11 | Karma článku: 13,30 | Prečítané:  2944x

Situácia na Podpoľaní mi pripomína scenár z amerického akčného filmu. Do nerozvinutého regiónu prichádza potichúčky cyperský investor s plánmi na ťažbu zlata. Dôsledne pracuje na ľúbivej propagácii svojich bohumilých zámerov - oblieka ich do pekných letáčikov, v ktorých vysvetľuje, aký bude mať ťažba prínos pre región a minimálne riziká. Obhajuje v nich použitie metódy kyanidového lúhovania a ubezpečuje, že po skončení ťažby neostane žiaden kyanid na haldách, ani v ich okolí.   (Nevadí mu pritom ani fakt, že poslanci Európskeho parlamentu jednoznačne vyzvali Európsku komisiu, aby do konca roka 2011 iniciovala úplný zákaz používania kyanidovej metódy pri ťažbe v Európskej únii.)

Ľudia sú nedôverčiví a chcú vedieť viac. Spisujú petíciu proti pripravovanej ťažbe. Nečudujem sa. Prípadná ťažba by pre nich mojimi laickými očami znamenala:

Že na Bielom vrchu (lokalita ťažby) by miesto vrchu bola jama hlboká 250 metrov.

Že odstreľovanie  a prevádzka nákladných áut  by spôsobovali otrasy, hluk a prach.

Že ľudia budú vystavení riziku súvisiacemu s možnou katastrofou (poškodenie odkaliska...)

Že neďaleká rezervázia UNESCO v CHKO Poľana by bola ohrozená a celkový ráz krajiny zohyzdený.

Že sľubovaných 200 miest a neskôr 500 je viac chimérnych ako reálnych, vzhľadom na špecifickosť práce, ktorú ťažba zlata obnáša.


Letáčiky firmy EMED Slovakia (dcérska firma cyperskej spoločnosti) a ich snaha o osvetu zatiaľ nepresvedčili ani mňa. Je pekné pozerať sa na obrázky zrekultivovaného odkaliska na Novom Zélande, v blízkosti ktorého však široko-ďaleko nebýva ani noha. Čítať o tom, ako výdavky v regióne počas životnosti bane presiahnu 300 mil. Eur a príjmy štátu z daní a odvodov budú predstavovať viac ako 170 mil. Eur.

Nemôžem si pomôcť, ale už len fakt, že ide o cyperskú firmu, pri fakte, koľko teraz stojí unca zlata a aký je jej trend, pri fakte, že sme na Slovensku - mám obavy, či sa tomuto biznisu dá veriť.

Keby sme boli v americkom filme, prišiel by na rad Segal. Všetkému by prišiel na koreň. Ak by odhalil nekalosti, vytrieskal by zloduchov, polámal by im ručičky, nožičky a spravodlivosti by sa učinilo zadosť. Na Slovensko Segal nezablúdi. Verím však, že si poradíme aj bez neho a nedopustíme Podpoľaniu padnúť za vlasť. Najmä nie za tú cyperskú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?